Majeski Dominates “Dick Trickle 99” on Night Two of Oktoberfest at La Crosse

By: Kevin Ramsell & Stephanie Johnson
(West Salem, WI – October 9, 2015Ty Majeski is on a roll at the 46th Annual Oktoberfest Race Weekend at La Crosse Fairground Speedway in West Salem, Wisconsin.  After winning the La Crosse Late Model feature on Thursday night, the 21-year-old from Seymour, Wisconsin became the eighth different winner of the “Dick Trickle 99” for the Super Late Models. 
 
Randy Humfeld and Mike Corvo III also picked up feature wins on Friday night. 
 
Fans saw the field of 24 cars take the green flag as fast qualifier Ty Majeski led the field.  Majeski dominated the first segment with only one caution that came out on lap 11 when 2013 winner Erik Darnell made contact with the wall coming out of turn four.  Dalton Zehr would finish second while Nick Murgic came from his ninth starting spot to finish third.  Jacob Goede was fourth and Skylar Holzhausen rounded out the top five.  
 
Susan Majeski, Ty’s mother, drew a five for a 15-car invert for segment two.
 
Majeski wasn’t bothered that he had to start 15th in the second segment, but he wanted to show that he had the strongest car on Friday night.  By lap 12, he was up to fifth and was in a podium position by lap 14.  He closed in on the top two of Andrew Morrissey and Nick Barstad with 10 laps to go.  On lap 25, he drove past Barstad for second and took the lead on Lap 29 and would go on to win segment two.  
 
Majeski’s mother drew again for a 12-car invert for the final segment.  Going into the final segment, Majeski had two points with Dalton Zehr with seven points and Nick Murgic with nine points. 
 
Fans were eager for the final segment to see if Majeski would pull off the trifecta.  He started 12th but would come up a few spots short as Colin Reffner took the lead from Austin Nason on lap four and go on to the win.  Dalton Zehr was second, as he held off Majeski for the spot.  Jacob Goede was fourth and Nick Barstad finished fifth.
 
Overall, it was Majeski with the win with five points and Dalton Zehr in second with nine points.  Casey Johnson was third with 17 points.
 
Barstad and Griffin McGrath advanced from the first qualifier race.  Natalie Decker and Adam Royle advanced from the second race, while Jason Weinkauf and Chad Whalen advanced from the third heat. 
 
Matt Goede battled with Caleb Adrian at the halfway point of the 30-lap Stubby semi-feature.  Goede would get the lead and go on to the win.  Anthony Danta was third with Joel Theisen in fourth and Ryan De Stefano rounding out the top five. 
 
Brent Kirchner held off Alex Stumpf and Mark Lamereaux to win the C-Main feature.  
 
A total of 59 cars qualified for the ninth running of the “Dick Trickle 99.”
 
Randy Humfeld passed Mike Hanson on lap eight and would go on to hold off a late challenge from Rick Schermerhorn to win the Great Northern Sportsmen Series 25-lap feature.   Dan Gilster was third with Dave Trute finishing fourth.  Scott Luck rounded out the top five. 
 
Dan Gilster won the odd heat, and Tony Leis won the even heat. 
 
Adam Oxborough and Mike Hanson advanced from the first GNSS qualifier race.  Dusty Mann and Brian Hesselberg advanced from the second qualifier race. 
 
Trute, whose car failed qualifying tech, won the first last chance race with Brad Warthan in second and Jamie Dummer joining him in the feature.  Michael Gilomen won the second last chance race.  Terry Holn edged Justin Mullikin for second, but both also made the feature. 
 
Trute ended his wild day by becoming the 2015 Great Northern Sportsmen Series champion.
 
Corvo held off the pressure from Chester Ace to win the 15-lap Fest Truck feature.  The two drivers kept the fans on the edge of their seats as Ace kept searching for a way to get around Corvo.  Ace made one last attempt in turns three and four, but Corvo had the momentum to take him to the checkered flag.   Derek Kraus was third with Danielle Behn in fourth.  Chad Devine rounded out the top five. 
 
Kraus won the Truck heat race. 
 
Day three of the 46th Annual Oktoberfest Race Weekend will feature preliminary races for the ARCA Midwest Tour’s 200-lap feature on Sunday, Big 8 Series, Mid-American Stock Car Series and Midwest Dash Cars.  Qualifying gets underway at 2:05pm with racing underway at 5pm.  
 
For more information, please visit www.oktoberfestraceweekend.com.
LA CROSSE FAIRGROUNDS SPEEDWAY
Super Late Model Futures
Oktoberfest Dick Trickle 99 Seg. 1 (24 Cars) —  1. Ty Majeski, 2. Dalton Zehr, 3. Nick Murgic, 4. Jacob Goede, 5. Skylar Holzhausen, 6. Nathan Haseleu, 7. Casey Johnson, 8. Colin Reffner, 9. Steve Apel, 10. Cole Anderson
Oktoberfest Dick Trickle 99 Seg. 2 (24 Cars) — 1. Majeski, 2. Andrew Morrissey, 3. Nick Barstad, 4. Casey Johnson, 5. Dalton Zehr, 6. Nick Murgic, 7. Cole Anderson, 8. Skylar Holzhausen, 9. Nathan Haseleu, 10. Colin Reffner
Oktoberfest Dick Trickle 99 Seg. 3 (24 Cars) — 1. Colin Reffner, 2. Dalton Zehr, 3. Ty Majeski, 4. Jacob Goede, 5. Nick Barstad, 6. Casey Johnson, 7. Cole Anderson, 8. Skylar Holzhausen, 9. Nick Murgic, 10. Natalie Decker
Dick Trickle 99 (24 Cars) Overall Results — 1. Ty Majeski, 2. Dalton Zehr, 3. Casey Johnson, 4. Nick Murgic, 5. Colin Reffner, 6. Skylar Holzhausen, 7. Nick Barstad, 8. Cole Anderson, 9. Jacob Goede, 10. Nathan Haseleu, 11. Andrew Morrissey, 12. Natalie Decker, 13. Chris Weinkauf, 14.Derek Kraus, 15. Steve Apel, 16. Erik Darnell, 17. Austin Nason, 18. Bobby Kendall, 19. Griffin McGrath, 20. Jason Weinkauf, 21. Adam Royle, 22. Chad Walen, 23. Brad Keith, 24. Jim Sauter Jr. 
Qualifying — 1. Ty Majeski, 18.841 sec., 119.420 mph, 2. Cole Anderson, 18.944 sec., 118.771 mph, 3. Steve Apel, 19.003 sec., 118.402 mph, 4. Bobby Kendall, 19.035 sec., 118. 203 mph, 5. Dalton Zehr, 19.040 sec., 118.172 mph, 6. Jim Sauter Jr.,19.042 sec., 7. Jacob Goede, 19.048 sec., 8. Skylar Holzhausen, 19.098 sec., 9. Nick Murgic, 19.099 sec., 10. Nathan Haseleu, 19.118 sec., 11. Erik Darnell, 19.156 sec., 12. Austin Nason, 19.174 sec., 13. Casey Johnson, 19.174 sec., 14. Colin Reffner, 19.188 sec., 15. Derek Kraus, 19.201 sec., 16. Andrew Morrissey, 19.210 sec., 17. Nick Barstad, 19.214 sec., 18. Brandon Selle, 19.236 sec., 19. Duke Long, 19.240 sec., 20. Terry Schoppenhorst, 19.243 sec., 21. Natalie Decker, 19.249 sec., 22. Jason Weinkauf, 19.263 sec., 23. Ricky Baker, 19.277 sec., 24. Adam Royle, 19.292 sec., 25. Chad Walen, 19.298 sec., 26. Griffin McGrath, 19.329 sec., 27. Ryan De Stefano, 19.340 sec., 28. Anthony Danta, 19.345 sec., 29. Travis Dassow, 19.350 sec., 30. Caleb Adrian, 19.357 sec., 31. Matt Goede, 19.358 sec., 32. Andy Jones, 19.387 sec., 33. Jeremy Lepak, 19.395 sec., 34. Derek Lemke, 19.401 sec., 35. Joel Theisen, 19.419 sec., 36. Mike Lichtfeld, 19.422 sec., 37. Chris Weinkauf, 19.445 sec., 38. John Deangelis Jr., 19.461 sec., 39. Jeff Storm, 19.567 sec., 40. Brad Keith, 19.579 sec., 41. Jonathan Eilen, 19.619 sec., 42. Ryan Ferrell, 19.632 sec., 43. Mark Lamereaux, 19.632 sec., 44. Len Nowesle, 19.649 sec., 45. Brandon Hill, 19.659 sec., 46. Dean La Pointe, 19.665 sec., 47. Mike Egan, 19.692 sec., 48. Dan Jung, 19.746 sec. 49. Gregory Borchardt, 19.796 sec., 50. Don Turner, 19.805 sec., 51. Brent Kirchner, 19.807 sec., 52. Alex Stumpf, 19.873 sec., 53. Justin Oertel, 19.910 sec., 54. Corey Jankowski, 20.063 sec., 55. Brad Tilton, 20.521 sec., 56. Ken Jacoby, 20.551 sec., 57. Harley Jankowski, 20.582 sec., 58. Curt Tillman, 20.769 sec., 59. Dustin Hapka, 20.808 sec. 60. Gordy Swanson, 99.999 sec.
Last Chance Race 1 — 1. Nick Barstad, 2. Griffin McGrath, 3. Ricky Baker, 4. Joel Theisen, 5. John DeAngelis Jr.
Last Chance Race 2 — 1.Natalie Decker, 2. Adam Royle, 3. Ryan De Stefano, 4. Brandon Selle, 5. Caleb Adrian
Last Chance Race 3 — 1. Jason Weinkauf, 2. Chad Walen, 3. Matt Goede, 4. Chris Weinkauf, 5. Anthony Danta
C Main Feature 25(18 Cars) — 1.Brent Kirchner, 2. Alex Stumpf, 3. Mark Lamereaux, 4. Brandon Hill, 5. Dan Jung, 6. Bradley Tilton, 7. Corey Jankowski, 8. Dean La Pointe, 9. Gregory Borchardt, 10. Don Turner, 11. Mike Egan, 12. Curt Tillman, 13. Harley Jankowski, 14. Ken Jacoby, 15. Dustin Hapka, 16. Len Nowesle, 17. Justin Oertel
Stubby Feature 30 — 1. Matt Goede, 2. Caleb Adrian, 3. Anthony Danta, 4. Joel Theisen, 5. Ryan De Stefano, 6. Mike Lichtfeld, 7. Travis Dassow, 8. Duke Long, 9. Ryan Farrell, 10. Brandon Selle, 11. Jeremy Lepak, 12. John DeAngelis Jr., 13. Derek Lemke
 
Great Northern Sportsmen
Oktoberfest 25 Feature (24 Cars) — 1. Randy Humfeld, Chaseburg, 2. Rick Schermerhorn, Westby, 3. Danny Gilster, West Salem, 4. Dave Trute, New Lisbon, 5. Scott Luck, Praire Du Sac, 6. Devin Schmidt, Belle Plaine, MN, 7. Travis Hancock, Mauston, 8. Dusty Mann, Dundas, MN, 9. Tony Leis, Onalaska, 10. Jake Arneson, Taylor, 11. Jeremy Wolff, Chaska, MN, 12. Brian Hesselberg, West Salem, 13. Bill Martin, Madison, 14. Jamie Dummer, Tomah, 15. Adam Oxborough, New Prague, MN, 16. Michael Gilomen, Nerstrand, MN, 17. Brad Warthan, Sparta, 18. Justin Mullikin, Holmen, 19. Tony Holn, Prior Lake, MN, 20. Mark Challet, LaCrosse, 21. Nathan Borchardt, Prior Lake, MN, 22. Kody Hubred, Cambridge, 23. Steve Bachman, West Salem, 24. Mike Hanson, Burnsville, MN
Qualifying —  1. Scott Luck, 21.490 sec., 91.368 mph., 2. Steve Bachman, 21.541 sec., 91.152 mph., 3. Rick Schermerhorn, 21.671 sec., 90.605 mph., 4. Randy Humfeld, 21.768 sec., 90.201 mph., 5. Dan Gilster, 21.791 sec., 90.106 mph., 6. Travis Hancock, 21.888 sec., 7. Kody Hubred, 21.899 sec., 8. Devin Schmidt, 21.907 sec., 9. Jake Arneson, 21.943 sec., 10. Bill Martin, 21.996 sec., 11. Jeremy Wolff, 22.052 sec., 12. Tony Leis, 22.054 sec., 13. Brad Warthan, 22.168 sec., 14. Brian Hesselberg, 22.213 sec., 15. Adam Oxborough, 22.217 sec., 16. Michael Gilomen, 22.219 sec., 17. Jamie Dummer, 22.250 sec., 18. Justin Mullikin, 22.416 sec., 19. Mike Hanson, 22.426 sec., 20. Dusty Mann, 22.454 sec., 21. Clint Sillars, 22.555 sec., 22. Terry Holn, 22.587 sec., 23. Dave Meyerhofer, 22.648 sec., 24. Aaron Hass, 22.808 sec., 25. Mark Challet, 23.017 sec., 26. Darren Waltermann, 23.019 sec., 27. Jim Hendricks, 23.548 sec., 28. Nathan Borchardt, 23.723 sec., 29. Ed Ross, 24.218 sec., 30. Michael Blaness, 24.729 sec., 31. Dakota Miller, 99.999 sec., 32. Jeff Thompson, 99.999 sec., 33. Jake Bemis, 99.999 sec., 34. Dave Trute, 99.999 sec.  
Qualifying Heat 1  — 1. Adam Oxborough, 2. Mike Hanson, 3. Brad Warthan, 4. Dave Trute, 5. Jamie Dummer
Qualifying Heat 2  — 1. Dusty Mann, 2. Brian Hesselberg, 3. Michael Gilomen, 4. Terry Holn, 5. Justin Mullikin
ODD Dash — 1. Dan Gilster, 2. Jake Arneson, 3. Scott Luck, 4. Kody Hubred, 5. Rick Schermerhorn, 6. Jeremy Wolff
EVEN Dash — 1. Tony Leis, 2. Bill Martin, 3. Devin Schmidt, 4. Travis Hancock, 5. Randy Humfeld, 6. Steve Bachman
Last Chance Qualifier 1 — 1. Dave Trute, 2. Brad Warthan, 3. Jamie Dummer, 4. Aaron Hass, 5. Nathan Borchardt, 6. Dave Myerhofer, 7. Clint Sillars
Last Chance Qualifier 2 — 1.Michael Gilomen, 2. Terry Holn, 3. Justin Mullikin, 4. Mark Challet, 5. Michael Blaness, 6. Jim Hendricks, 7. John Radtke
 
Fest Trucks
Oktoberfest 15 Feature — 1. Mike Corvo III, Park Ridge, IL, 2. Chester Ace, Oregon, WI, 3. Derek Kraus, Stratford, 4. Danielle Behn, Waupaca, WI, 5. Chad Devine, Appleton, WI
Qualifying — 1. Chester Ace, 20.495 sec., 95.804 mph, 2. Mike Corvo III, 20.500 sec., 95.780 mph., 3. Derek Kraus, 20.503 sec., 95.766 mph., 4. Danielle Behn, 20.801 sec., 94.395 mph., 5. Chad Devine, 21.342 sec., 92.002 mph.
Heat 1 — 1. Derek Kraus, 2. Chester Ace, 3. Chad Devine, 4. Danielle Behn, 5. Mike Corvo III
LaCrosse Fairgrounds Speedway PO Box 853 N4985 Cty Rd M West Salem, WI  54669 http://www.lacrossespeedway.com 608-786-1525
Short TracksMajeski Dominates “Dick Trickle 99” on Night Two of Oktoberfest at La Crosse